Obrábacie stroje na kov

Brúsky na guľato

Brúsky na guľato

Brúsky na guľaté brúsenie sú určené k presnému brúseniu povrchov rovných a rotačných plôch. Svoje využitie nájdu v malých a stredne veľkých prevádzkach. Ich výhodou je automatický hydraulický posuv pracovného stola, magnetické upínanie obrobku a samostatný systém chladenia. Všetky trecie miesta sú automaticky mazané pomocou mazacie pumpy. Otáčky brúsneho kotúča, krok a rýchlosť posuvu a tiež hĺbku záberu možno nastaviť na požadovanú hodnotu. Stabilitu a pevnosť strojov umocňuje dvojstenný nosný stĺp a robustné liatinové časti.

Brúsky na plocho

Brúsky na plocho

Brúsky na ploché brúsenie sú určené k presnému brúseniu povrchov rovných a rotačných plôch. Svoje využitie nájdu v malých a stredne veľkých prevádzkach. Ich výhodou je automatický hydraulický posuv pracovného stola, magnetické upínanie obrobku a samostatný systém chladenia. Všetky trecie miesta sú automaticky mazané pomocou mazacie pumpy. Otáčky brúsneho kotúča, krok a rýchlosť posuvu a tiež hĺbku záberu možno nastaviť na požadovanú hodnotu. Tuhosť strojov umocňuje dvojstenný nosný stĺp a robustné liatinové časti.

Frézky

Frézky

Frézky sú určené pre širokú škálu bežných i presných frézovacích operácií. Pevná a stabilná konštrukcia zabezpečuje dostatočnú kvalitu opracovania oceľových materiálov, liatiny, farebných kovov a ďalších materiálov v takmer všetkých pracovných režimoch. Široký rozsah otáčok vretena naviac umožňuje použiť stroj aj na vŕtacie a vyvrtávacie operácie. Pohyb stola je ovládaný ručnými kolesami cez pohybové skrutky s maticami.

Kombi sústruhy

Kombi sústruhy

Kombi sústruhy sú určené pre opracovanie obrobkov z kovov, plastov i dreva. Poskytujú vhodné rezné podmienky pre hospodárne obrábanie všetkých bežne používaných materiálov od hliníka a jeho zliatin, cez neželezné kovy, až po ocele vysokej pevnosti. Sústruh umožňuje vonkajšie i vnútorné sústruženie valcových plôch, kužeľových a čelných plôch, zapichovanie, upichovanie, vŕtanie a pod. Na stroji možno rezať metrické aj palcové závity. Frézovacie zariadenie je vhodné pre celú škálu bežných frézovacích operácií. Široký rozsah otáčok vretena naviac umožňuje použiť stroj aj na vŕtacie operácie. Možno pripojiť frekvenčný menič pre plynulú zmenu otáčok.

Obrubovacie stroje

Obrubovacie stroje

Stroje sú určené na obrubovanie, zakladanie, lemovanie, vyrovnávanie.

Ostričky nástrojov

Ostričky nástrojov

Brúsenie a ostrenie valcových častí nástrojov a brúsenie z čela (frézy, valcové, stopkové, niektoré tvarové, atď).
Brúsenie vrtákov na priemere a z čela (bez podbrusu).

Píly pásové na kov

Píly pásové na kov

Pásové píly na kov sú určené pre rezanie všetkých bežne používaných materiálov od hliníka a jeho zliatin, cez neželezné kovy, až po ocele vysokej pevnosti. Vyznačujú sa tuhou konštrukciou a veľkým výkonom pri zachovaní malých rozmerov a mobility. Rezanie materiálu pod uhlom je zabezpečené otočným zverákom alebo natáčaním ramena píly (podľa typu). U väčších oásových píl je možné s výhodou použiť chladiaci systém.

Pásové brúsky na kov

Pásové brúsky na kov

Radiálne vŕtačky

Radiálne vŕtačky

Radiálne vŕtačky sa používajú pre obrábanie kovových i nekovových dielcov. Tieto masívne stroje sú konštruované pre široké použitie: vŕtanie, preťahovanie, vystružovanie, závitovanie, atď.

Zrážačky hrán

Zrážačky hrán

Zrážačky hrán sú vynikajúcimi pomocníkmi do dielne pre veľmi presnú, rýchlu a bezpečnú prácu. Charakteristické sú svojou jednoduchou a prehľadnou obsluhou.

Stolné a stojanové vŕtačky

Stolné a stojanové vŕtačky

Stolné a stojanové vŕtačky sú konštruované pre vŕtanie a zahlbovanie. Vretená sú uložené guličkových ložiskách a osadené kužeľom Mk II alebo Mk IV, do ktorého je možné vložiť vŕtacie skľučovadlo alebo priamo nástroj. Pracovný stôl je možné natáčať až o 360 ° pomocou otočného čapu a naklápať do uhla + -45 ° od základnej roviny, čo umožňuje vŕtanie otvorov pod rôznymi uhlami.

Strojné vŕtačky priemyselné

Strojné vŕtačky priemyselné

Priemyselné strojné vŕtačky Proma sú konštruované pre náročnú prácu v sériovej výrobe. Základnou výbavou priemyselných vŕtačiek Proma sú výkonné šestpólové motory. Priemyselné vŕtačky sú určené pre pripevnenie na stojan alebo podstavec tak, aby pracovná výška vŕtačky bola ideálna. Základové dosky vŕtačiek Proma sú vybavené otvormi pre pevné ukotvenie vŕtačiek k podkladu. Pracovné výšky stolov sa nastavujú pomocou kľuky. Niektoré typy priemyselných vŕtačiek sú ďalej vybavené nožným spínačom, reverzáciou otáčok a strojným posuvom.

Magnetické vŕtačky

Magnetické vŕtačky

Strojné vŕtačky s autoposuvom

Strojné vŕtačky s autoposuvom

Strojné vŕtačky Proma sú určené predovšetkým na závitovanie, vŕtanie a vystružovanie kovových obrobkov. Vretená strojných vŕtačiek Proma sú vybavené morse kuželom 4, do ktorých možno nasadiť tŕň skľučovadla, alebo priamo nástroj. Pracovné stoly a základne strojných vŕtačiek sú opatrené T drážkami, ktoré slúžia na upnutie zverákov, obrobkov, deličiek a ďalších vecí podľa potreby.
Štandardnou výbavou všetkých strojných vŕtačiek Proma je integrovaný chladiaci systém a osvetlenie pracovného priestoru. Základne vŕtačiek sú prispôsobené pre ukotvenie do podlahy.

Odsávače na kov

Odsávače na kov

Zakružovačky profilov

Zakružovačky profilov

Zakružovačky profilov a rúr s nožným ovládaním, možno použiť vo vertikálnej aj horizontálnej polohe. Robustná konštrukcia, tvrdené a brúsené hriadeľa spolu s kalenými kladkami, zaisťujú bezproblémový ohyb. Dve spodné kladky sú priamo poháňané motorom a s hornou prítlačnou kladkou manipuluje obsluha.

Závitorezy

Závitorezy

Závitorez je výborným pomocníkom mnohých inštalatérov. Závitorez je vlastne prístroj, ktorý pomáha vytvárať závity na trubkách. Závitorez je poháňaný najčastejšie elektromotorom, veľmi výnimočne spaľovacím motorom. Závitorez pracuje na princípe sústruženia závitu na čistú rúrku. Výsledný efekt je daný podľa toho akú výmennú hlavu použijeme na závitorez. Samozrejme je potrebné použiť na danú veľkosť rúry zodpovedajúcu reznú hlavu.

Príslušenstvo

Príslušenstvo

Čelné brúsky

Čelné brúsky